Pavol Fabian

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Gran Paradiso I.

Výstup na alpskú štvortisícovku.
 

O Gran Paradiso (4 061 m. n. m.) sa hovorí, že patrí k najľahšie dostupným alpským štvortisícovkám. Tých je dokopy  osemdesiatdva. Výstup naň sa často používa na aklimatizáciu pred výstupom na najvyšší európsky vrchol - Mont Blanc.

 Mont Blanc vyfotografovaný zo svahov Gran Paradiso (s použitím zoomu)

Gran Paradiso sa nachádza v hlavnom hrebeni Grajských Alp, v najstaršom talianskom národnom parku rovnakého mena. Ideálny prístup je diaľnicou smerujúcou z Milána do Aosty. Kúsok za Aostou treba odbočiť do Valle Savarenche a úzkou, v zime neudržiavanou asfaltkou sa dostanete až na koniec malebného údolia - do osady Pont. Cestou prechádzate viacerými úzkymi tunelmi - jeden z nich sa nám stal na spiatočnej ceste osudným. Uprostred tunela, pri vyhýbaní sa zle odstavenému pokazenému karavanu, sme na našom aute odrazili pravé spätné zrkadlo.

V údolí Savarenche jestvuje viacero kempov, ale ten najvýhodnejší pre výstup normálkou na Gran Paradiso sa nachádza v samom závere doliny – v Ponte.

camp v Ponte

Výstup na Gran Paradiso sa väčšinou odporúča vykonať v dvoch dňoch. Prvý deň sa vystúpa k chate Rifugio Vittorio Emanuele II., ktorá sa nachádza vo výške 2 735 m. n. m.

Príchod ku chate Vittorio Emanuele.

Chata je pomenovaná po talianskom kráľovi, ktorý sa zaslúžil o vznik národného parku.

 

Prevýšenie z Pontu k chate predstavuje cca 770 metrov. Stúpate upravenou cestou pripomínajúcou vysokotatranskú magistrálu a k chate sa dostanete za dve hodiny.

Z chaty sa zvykne na vrchol vyrážať na druhý deň ráno okolo štvrtej rano za svetla čeloviek. Náš plán bol rovnaký, ale nepriaznivá predpoveď počasia na ďalší deň nás donútila, aby sme celý výstup absolvovali počas jediného dňa.

 

V pozadí (uprostred) Mont Blanc

Pokračovanie zajtra...


Hory | stály odkaz

Komentáre

 1. hmm... dobreee
  publikované: 02.01.2008 08:12 | autor: TPnetopier (e-mail, web, autorizovaný)
 2. hmm... veru dobreee
  publikované: 02.01.2008 12:42 | autor: kaktus (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. krasa,
  az ma mrazi :)
  publikované: 02.01.2008 12:51 | autor: amalka (e-mail, web, autorizovaný)
 4. PF
  ach, moja obľúbená biela hora !
  Najviac sa mi páčia zábery 1 a 6.
  Ten kontrast jej beloby a tmavohnedočiernych hôr pred ňou.
  publikované: 03.01.2008 10:29 | autor: monami (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014