Pavol Fabian

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Gran Paradiso III.

Výstup na alpskú štvortisícovku.
 

 

Nevýhodou neskorého výstupu je skutočnosť, že ľadovec je popoludní už príliš mäkký. Trhliny tu síce príliš nevidno, vlastne očividná bola len jedna – na okraji ľadovca tesne pod vrcholom. Snehový mostík cez ňu vyzeral značne nedôveryhodne, ale vydržal. Zdolávať dolné partie ľadovca v neskorých popoludňajších hodinách už bolo utrpením. Roztopený sneh a ľad vytvoril mohutnú riavu a prakticky kamkoľvek ste stúpili – akoby ste stúpili do ľadového potoka. Návleky sú síce dobrá vec, ale pred takým prúdom neochránia ani ony. Vody do vibrám vnikala vrchom.

Aj to bol jeden z dôvodov, pre ktoré sme sa rozhodli nezostúpiť až do Pontu, ale prenocovať na chate Vittorio Emanuelle II. poskytujúcej dva sympatické symboly luxusu - teplú sprchu (2,5O €) a pivo (4,60 €).

chata Vittorio Emanuelle II.

Rozhodnutie prenocovať na chate bolo správne. Ranné obrazy slnkom ožiareného Monte Ciarforon 3 642 m. n. m. a Becca di Monciair 3 544 m. n. m. zrkadliace sa v hladine plieska nachádzajúceho sa pri chate, či pozorovanie nádhernej inverzie, boli pohľady azda ešte krajšie, ako tie včerajšie z vrchola Gran Paradiso.      

Monte Ciarforon 3 642 m. n. m. 

Monte Ciarforon 3 642 m. n. m. a Becca di Monciair 3 544 m. n. m. v zrkadlovom obraze

 


Hory | stály odkaz

Komentáre

 1. zase nádhera
  odpustíš si dve sprchy a máš pivo? tak nejak? ;-))
  publikované: 04.01.2008 08:33 | autor: kaktus (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. nooo plati to co vcera
  cize zasa pecka ;)
  publikované: 04.01.2008 08:33 | autor: TPnetopier (e-mail, web, autorizovaný)
 3. Tak som pozrela i tento výstup :-)
  hm, hm...
  na podobné akcie mi ostali už len hmlisté spomienky...
  publikované: 16.01.2008 11:30 | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014