Pavol Fabian

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dolomity na snežniciach III.

Fotografie a tipy na túry pre tých, ktorí sa tam chystajú - stav snehu na fotografiách spred cca 10 dní.
 

V oblasti Madonna di Campiglio som si vybral túru na vrchol Monte Zeledria (2 426 m. n. m.)

Monte Zeledria (2 426 m. n. m.) , tesne nad pásmom lesa možno rozoznať štít chaty Pradalago.

Podľa mapy mala zo sedla Passo Campo Carlo Magno viesť značkovaná cesta č. 265 na chatu Viviani Pradalago a odtiaľ cesta č. 267 na vrchol. V sedle, v ktorom sa nachádza niekoľko hotelov a všetky parkoviská sú tu spoplatnené, som však nijakú cestu, či chodník  smerujúci k Rifugio Pradalago neobjavil.

Monte Zeledria spoza chaty Pradalago.

V zúfalstve som chvíľu koketoval s myšlienkou, že sa lanovkou vyveziem na opačnú stranu do sedla Grostè a skúsim, či by sa nedalo prejsť aspoň kúsok ferraty Alfredo Benini. (Asi to nebol najlepší nápad, pretože istiace pomôcky by boli určité v lepšom prípade zafúkané snehom, v horšom zamrznuté).

široké a bezskalné sedlo Grostè, ideálne miesto na lyžovačku v Madonna di Campiglio (lanovka vás vyvezie az do sedla). Via ferrata Alfredo Benini sa tiahne pomedzi skaly doprava až kdesi k snehovému žľabu na pravom okraji  fotografie.

Kúsok za údolnou stanicou lanovky do sedla Grosté – tam, kde sa jedna zo zjazdoviek tunelom ponára pod asfaltku, som však nečakane objavil smerovník, ktorý oznamoval, že značka č. 266 (na mape taká neexistuje) vedie k chate Pradalago – teda k tej, ku ktorej som sa pôvodne chcel dostať. Zaparkoval som auto priamo na moste nad zjazdovkou a vydal sa udávaným smerom. Smerovník pri ceste však bol prvým a zároveň posledným ukazovateľom smeru, s ktorým som sa dnes stretol. Opäť som sa viac-menej intuitívne predieral chvíľami popod lanovkou a chvíľami po zjazdovke, kým som po cca 2,5 hodinách neprišiel k Rifugiu Pradalago.

čím ďalej za chatou Pradalago, tým viac stôp ubúda

čím ďalej za chatou Pradalago, tým viac stôp ubúda (aj táto je len moja)

Nachádzajú sa tu horné stanice troch lanoviek a ľudí je tu ako na Václaváku, ale sotva vykročíte smerom k Monte Zeledria, ste opäť sami.

Dokonca tak sami, až je vám to podozrivé.

Pravda je taká, že ak stúpate na Monte Zeledria tesne popoludní (ako ja) - trochu riskujete. Stena je orientovaná juhozápadne, opiera sa do nej slnko a snehové vrstvy povoľujú. Spolieham sa však, že svah nie je taký prudký a využívam skalné plôšky na minimalizáciu rizika, ale fakt je, že bezpečnejšie je vydať sa na vrchol skoro ráno alebo až po šestnástej, keď je stena v tieni a snehové polia opäť mrznú.

pohľad na časť Dolomiti di Brenta

Dolomiti di Brenta

Slnko ešte svieti, ale na svah sa už začína vkrádať tieň (výstupová cesta "zbezpečnieva")

tesne pod vrcholom

pár krokov na vrchol Monte Zeledria

Dolomiti di Brenta v posledných lúčoch slnka

Dolomiti di Brenta v posledných lúčoch slnka

finito - deň končí...


Hory | stály odkaz

Komentáre

  1. PF
    máš moje uznanie za skvelú kondíciu a pevné nervy, s akými zvládaš také riskantné podmienky.
    Hmm, akú zvláštnu ružovo romantickú atmosféru má západ slnka v Dolomitoch ...
    publikované: 25.02.2008 09:52 | autor: monami (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. :-)
    publikované: 25.02.2008 10:02 | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014